Vitali Hakko Kreatif Endüstriler Kütüphanesi

Vitali Hakko Kreatif Endüstriler Kütüphanesi koleksiyonunda, kreatif endüstri başlığı altına giren moda, mimari, resim, tasarım, fotoğraf, müzik ve sinema gibi tüm disiplinleri derleyen sınırlı sayıda üretilen kitapları, kaynak kitapları ve seçkin yayınevleri tarafından yayınlanan yayınları ve ilk baskıları kapsıyor.

Vitali Hakko’nun adını layıkıyla yaşatma yolunda emin adımlarla ilerleyen koleksiyonu ve kütüphanecilik anlayışıyla kısa sürede, sıkı bir çalışma sonucu raflar seçkin kitaplarla dolup taşmış. Yeni alımlar da sürekli devam ediyor. Yayınların çoğu İngilizce ancak konu başlığına göre Fransızca, Almanca, İtalyanca, İspanyolca kitaplar bulmanız da mümkün. Hatta mimari bölümünde Japonca yayınlar bile var. Türkçe kaynak ve yayın toplama konusunda da oldukça ciddi bir çalışma yapıyorlar. Koleksiyonda Bay Vitali’nin üzerinde post-it’ler ile notlarının aynen korunduğu birkaç kitap da mevcut.

Vakko Moda Merkezi’nin kapılarını açtığı İstancool gibi etkinlikler ve özel davetlileri sayesinde koleksiyonunda kütüphane için özel imzalanmış yayınlar da var. İşleyiş ve anlayış bir Vakko klasiği olarak butik çerçevede ele alınıyor. Kişiye özel kütüphane gibi bir anlayış da söz konusu. Siz kütüphaneden ayrıldıktan sonra (dizilimde bir problem olmaması için sizden özellikle rica edilen şekilde) masada bıraktığınız, ilgilendiğiniz ve incelediğiniz kitaplar kaydediliyor ve bir sonraki gelişleriniz için koleksiyona yeni giren hazineler sizinle sürekli paylaşılıyor. Aynı şekilde yorum ve taleplerinizi de dikkate alıyorlar. Kütüphaneden dışarı bir kaynak çıkartamıyorsunuz ancak mevcut tarama sistemi ile ilgilendiğiniz sayfaların dijital ortamda birer kopyasına sahip olabiliyorsunuz.

İçeride koleksiyon tarama dışında kullanabileceğiniz bilgisayarlar da bulunuyor. Boğaziçi Üniversitesi’nin öncüsü olduğu GETEM (Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı) kütüphanesine de sesli kitaplarla destek oluyor Vitali Hakko Kreatif Endüstriler Kütüphanesi. Bu girişimi kütüphanenin sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçiren, GETEM’in hâlihazırdaki gönüllü okuyucularından Begüm Başoğlu. Kendisi aynı zamanda Vitali Hakko Kreatif Kütüphanesi’nin direktörü. Bay Vitali ile de iki sene kadar çalışma şansı bulmuş, onun adını kurum adına ve -yürekten inanıyoruz ki kendi duyduğu saygı ve sevgiyle- gönülden ve layıkıyla yaşatma görevini çok iyi üstlenmiş biri.

Direktörü, koleksiyonu ve işleyişiyle şehrin en rafine kütüphanesi Vitali Hakko Kreatif Endüstriler Kütüphanesi’yle en yakın zamanda tanışın. Kapıları araştırmalar için okullara da açık. Giriş için randevunun şart olduğunu da son bir not olarak belirtelim. kutuphane@vakko.com.tr adresine mail atarak ya da 0 216 554 08 54’ten randevu alabilirsiniz.

Makale alıntıdır. Ziyaret ediniz.