Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı

Merkez üssü Fatih’teki tarihi bir bina olan vakfın 1990 yılında kurduğu kütüphane, Türkiye’nin kadınlar tarafından veya kadınlar hakkında yazılan eserlerden oluşan en büyük arşivini barındırıyor.

1990 yılında 5 kadın (Doç. Dr. Füsun Akatlı, Prof. Dr. Jale Baysal, Aslı Davaz, Doç. Dr. Şirin Tekeli ve Füsun Yaraş) sayesinde kurulan, Haliç, Fener’deki Kadın Eserleri Kütüphanesi. Açıldığı günden beri giderek zenginleşen kütüphanede şimdi 11.000’in üzerinde kitap, ve çok sayıda makale, belge, tez, ses bantları ve koleksiyonlar bulunuyor. İstanbullu kadının ziyaret etmesini öneriyoruz.

Kütüphanede 12.000’in üzerinde kitap, kadın sanatçıların bağışladığı eserler, gazete küpürleri ve çok daha fazlasını bulabilirsiniz. Özellikle süreli yayınlar arşivi saatlerce karıştırılmayı hak ediyor. Harf Devrimi öncesinden kalma Osmanlıca kadın dergilerinin çevirilerini de, 1920’den sonra yayınlanan yeni harfli kadın dergilerini de içeren; ‘Hanımlara Mahsus Gazete’den ‘Hey Girl’e uzanan ve medyadaki kadın tasvirleri konusunda ufkunuzu açan bir koleksiyon derlenmiş.