Mehmet Akif Ersoy Müze Kütüphanesi / Ankara

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü tarafından kurulan Ankara Mehmet Akif Ersoy Edebiyat Müze Kütüphanesi, “Avrupa Birliği Destinasyon
Ödülü” kazanmış olan Ankara’nın Hamamönü semtinde, eski Ankara evlerinin mimarisini ve kültürel dokusunu yansıtan iki katlı bir binada hizmet vermektedir.


Ankara Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü’nün birimlerinden biri olan ve ihtisas kütüphanesi olarak nitelendirilen Türkiye’nin ilk edebiyat müze kütüphanesi; Mehmet Akif Ersoy’un vefatının 75. ve bu evde yazdığı İstiklal Marşı’nın kabulünün 90. yılına denk gelen 2011 Mehmet Akif Ersoy Yılı’nda, İstiklal Marşı’nın kabul edildiği gün olan 12 Mart’ta açılmıştır.


Kütüphane Pazar-Pazartesi günleri hariç 10.00-19.00 saatleri arasında kullanıcıya açıktır. Çalışma saatleri içerisinde ve kurallar çerçevesinde kütüphaneden isteyen herkes
faydalanabilmektedir. Kütüphaneye gelen tüm okuyucular, açık raf sistemine göre düzenlenmiş kütüphane materyallerinden, gerektiğinde görevli personelin rehberliğinde
yararlanabilmektedirler. Ayrıca kütüphane bünyesinde gerçekleştirilen edebi ve kültürel etkinliklere de katılabilirler. Kütüphanede periyodik olarak haftanın belirli günlerinde söyleşi, imza günü, okuma günü, şiir dinletisi gibi etkinlikler yapılmaktadır. Ayrıca kültür ve edebiyat alanında toplantılar düzenlenmektedir.

İki katlı binada Mehmet Akif Ersoy’a ait fotoğraf ve objelerin yer aldığı özel bir bölüm ayrılmıştır. Bu bölümde Mehmet Akif Ersoy’un eserleri ve hakkında yazılmış olan eserler ile
bazı şahsi eşyaları sergilenmektedir. Giriş katta yazarları ya da çevirmenleri tarafından imzalanmış kitaplar ve edebiyat ödülü almış kitaplar sergilenmektedir. Yine aynı oda içerisinde Türk edebiyatı dergilerinin ilk ve son kapaklarının tıpkıbasımları sergilenmektedir. Süreli yayınlar da yine bu katta yer almaktadır.


İkinci katta Ankara Kent Kitaplığı, kuramsal kitaplar, dilbilgisi konulu kitaplar ile roman, hikaye, deneme, anı, şiir türünde kitaplar bulunmaktadır. Kütüphane dermesi yaklaşık 7.000 kitap ve yüze yakın süreli yayından oluşmaktadır.

Kütüphanede çoğunlukla, kütüphaneye adı verilmiş olan milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un eserleri ve hakkında yazılmış olan eserler bulunmaktadır. Bunun dışında Ankara başta olmak üzere, Konya, Aksaray, Kırşehir, Nevşehir, Yozgat, Bolu, Düzce, Çankırı, Çorum, Kırıkkale illerinde yaşamış yazarların yapıtları da bulunmaktadır. Edebiyat başvuru kaynakları, dilbilgisi kitapları, roman, hikaye ve şiir kitaplarının yanı sıra edebiyat yazarlarına dair biyografiler, yazma eserlerin tıpkıbasımları, M. Kemal Atatürk, M. Akif Ersoy, Çanakkale Zaferi, Kurtuluş Savaşı gibi konulardaki kitaplar ile Ankara ve ilçelerini tanıtan kitaplar dermeye zenginlik ve çeşitlilik katmaktadır.

Adres
Hacettepe Mah. Sarıkadı Sok. No:47 Hamamönü Altındağ/ANKARA

Telefon & Fax
0 (312) 312 28 64

Açık bulunduğu günler
Pazar ve Pazartesi hariç diğer günler. Açık bulunduğu saatler: 10.00–19.00