Priştine (Pristhina) Halk Kütüphanesi

Kosova Milli Kütüphanesi “Pjeter Bogdani”, kubbelerle örtülü eşsiz mimarisiyle başkent Priştine’nin en ilginç sembollerinden birini teşkil ediyor.

Kosova Milli Kütüphanesi Pjeter Bogdani“, kubbelerle örtülü eşsiz mimarisiyle başkent Priştine‘nin en ilginç sembollerinden birini teşkil ediyor. İnşası 1974 yılında başlayan kütüphane, Hırvat mimar Andrija Mutnjakovic tarafından modern tarzda tasarlandı.

İyi ve yeterli aydınlatma sağlayan çelik iskelet membranlarla çevrili kubbelere, Balkanlar’daki çoğu yapıda rastlanabiliyor. Birinci katında 400 kişilik büyük bir okuma salonu olan kütüphanenin ikinci katında özel okuma salonu, üçüncü katta ise bilimsel çalışma yürütenlere tahsis edilmiş okuma salonları mevcut. Binanın iki bodrum katı ise kütüphanenin kitap deposu olarak kullanılıyor.

Kütüphaneci Zylfije Rexhepi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kütüphanenin açıldığı günden itibaren okuyuculara, gerekli literatürü bulmalarında yardımcı olduğunu söyledi.

Kütüphanenin iç mozaikleri dahil binanın her detayının Hırvat mimar Mutnjakovic tarafından tasarlandığını vurgulayan Rexhepi, eşsiz ve modern yapıdaki kubbeleri çevreleyen çelik membranların, kitapları hasarlardan koruduğuna işaret etti.

Rexhepi, “99 adet kubbe insan beynini ve bu kurumdan bilgi alındığını temsil ediyor. Ayrıca kubbeler, Arnavutların geleneksel takkesi olan plisi simgeliyor.” şeklinde konuştu.