GEISEL LIBRARY / UNIVERSITY OF CALIFORNIA

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki California Üniversitesi San Diego Kütüphanesi, Geisel Kütüphanesi ve Biomedical Kütüphanesi binalarından oluşmaktadır. Ülkedeki ilk 25 akademik kütüphane içinde yer almaktadır. Kampüs dışında da üç ayrı yerde hizmet vermektedir.

Geisel Kütüphanesi, sanat, çevre bilimi, mühendislik, deniz bilimleri, sosyal bilimler vb. konularında geniş bir materyal koleksiyonuna sahiptir. Bu kütüphane  ismini aldığı çocuk kitaplarıyla tanınan ABD’li yazar, şair ve karikatürcü Audrey ve Theodor Seuss Geisel anısına ithaf edilmiştir. 1970 yılında açılan 25 bin m2 büyüklüğündeki kütüphane önce Central Library adını taşıyordu. 1993’de yenilendi ve 1995’te üniversiteye devredildiği zaman Geisel Library adını aldı. Çocuk kitapları yazarı olan Dr. Seuss Geisel, 1991 yılında öldükten sonra eşi Audrey Geisel bu kütüphane için 20 milyon dolar bağışta bulunmuştu. Değişik orijinal bina tasarımı 1960 yıllarının sonunda William Pereira tarafından dizayn edildi. Dünyanın en ilginç mimarilerinden biri olan kütüphane 1 Aralık 1970 yılında Robert A. Throburn tarafından tasarlandı. 4 katlı, ilginç bir tasarım olan bu binanın dış cephesi sırf camdan oluşmaktadır. Binayı betonarme ağaç formunda direkler taşımaktadır.

Önceleri çelik konstrüksiyon olarak tasarlanan bina, inşa ve bakım maliyetlerini azaltmak için betonarme olarak değiştirildi. 33,5 metre yüksekliğindeki binada 8 kat bulunmaktadır. Bina girişi bir sanat eserine ev sahipliği yapmaktadır. John Baldessari tarafından yapılan bu girişte “Read / Write / Think / Dream’ (Oku / Yaz / Düşün / Hayal et) yazısı yer almaktadır. Binada katlar 1, 2 ve 4-8 olarak sıralanmaktadır. Üçüncü katın yazılmaması birtakım söylentilere yol açmışsa da (bunlardan bir tanesi bina dizayn edilirken kitapların ağırlığı düşünülmediği için 3. kat boş tutulmakta söylentisidir), aslında bu kat tehlike anında dörtten sekize kadar olan katlardakilerin kolayca tahliyesi için düşünülmüştür. Ayrıca üçüncü katın dışarıya açılımında, konserler ve çeşitli gösteriler için kullanılan bir alan bulunmaktadır.

Kütüphanede 7 milyondan fazla materyal yer almaktadır. Bunların 4 milyon adedi kitaptır. Kütüphane koleksiyonundaki elyazmalarının ve nadir eserlerin bir kısmı dijitalize edilmiş ve online olarak hizmete sunulmuştur.Kütüphane hemen her alanda çok geniş bir kitap çeşitliliğine sahiptir. Kalifornia Üniversitesi’nde öğrenim görüyorsanız dünyanın en ilginç ve görkemli kütüphanelerinden birinde çalışma imkanına sahip olacaksınız.

Adres : 9500 Gilman Dr, CA 92093, San Diego, ABD