Uris Library / Cornell University

Cornell Üniversitesi’nde bulunan Uris Library tam bir tarih deposu kütüphanedir. İçeriğinde binlerce kitap bulunan kütüphanede koleksiyonluk kitaplar da mevcut. Özellikle Abraham Lincoln’s Gettysburg Address yayının tek orijinal kopyası bu kütüphanede mevcut.

Uris Kütüphanesi, 1891’de Cornell’in ilk kütüphane binası olarak açıldı. Cornell’in ilk mimarlık öğrencisi olan William Henry Miller tarafından Richardson dönemi Romansk tarzında tasarlanmıştır. Kütüphane, güzellik ve fayda birleşiminden dolayı ulusal bir beğeni topladı. Bilindiği gibi Üniversite Kütüphanesi, 1962’de Harold ’26 ve Percy Uris’in fonlarıyla yenilendi ve cömert katkılarının tanınmasıyla yeniden adlandırıldı.

Uris ayrıca, Cornell’in ilk başkanı Andrew Dickson White tarafından tasarlanan ve kütüphaneye üniversiteye bağış yaptıktan sonra kişisel koleksiyonunu saklamak üzere tasarlanan bir kütüphane olan AD White Library’yi de içermektedir. Halen kitabın tarihçesi ve yayıncılık üzerine kitaplar tutmaktadır. Bir yeraltı ekinde, 1980’lerin çağdaş tasarımının 1890’ların Romanesk tarzına uygun olduğu eşsiz bir çalışma salonu var.


Uris Kütüphanesi ayrıca, galeri katında bulunan üç bilgisayar laboratuvarına ev sahipliği yapıyor.
Laboratuvarlardan ikisi, Cornell Information Technologies (CIT) ile ortak tesisler olarak çalışmaktadır. Bir tanesi, akademik yıl boyunca düzenlenen birçok kütüphane dersi için elektronik bir sınıf olarak hizmet vermektedir. Sınıf olarak kullanılmadığı zaman, kampüsteki diğer CIT kamu laboratuarlarına benzer şekilde bir kamu bilgisayar laboratuarıdır. Üçüncü bilgisayar laboratuvarı, multimedya geliştirme, programlama ve oyun tasarımı için işbirliğine dayalı bilgi işlem ve talimatı destekleyen Cornell Library İşbirlikçi Öğrenme Bilgisayar Laboratuarı (CL) 3’tür . Her üç bilgisayar laboratuvarının da hizmet saatleri, kütüphane ile aynıdır.

Adres: Central Ave (at Ho Plaza), Ithaca, NY 14853, ABD