Okumayı sevdirecek okul kütüphanesi nasıl dekore edilir?

Okul kütüphane tasarımları okumayı hedef olarak belirleyen okulların özellikle üzerinde durduğu konular arasında yer almaktadır. Okul kütüphanelerini tasarlayacak olan mimarların göz önünde tuttuğu bir kaç ayrıntı var.

Bunlardan birisi kütüphanenin tasarlanacağı okulun öğrenci sayısıdır. Öğrenci kapasitesine uygun bir tasarım ile okul kütüphaneleri daha verimli çalışabilir.

Okul kütüphaneleri nasıl dekore edilir

Kütüphane tasarımında dikkat edilen noktalardan biri de öğrencilerin yaş gruplarıdır. Bir ilkokul kütüphanesinin tasarımı ile lise kütüphanesinin tasarımı farklı olmalıdır. İlkokulda  görselliğin daha fazla ön plana çıkarılarak çocuklara kitap sevgisinin verilmesi öncelikli hedef olmalıdır.

Lise kütüphanelerinde ise tasarımdaki en belirleyici etken estetik zevkin yanında rahat ve huzurlu okuma ve çalışma ortamına sahip kütüphanelerin oluşturulmasıdır.

Okul kütüphane tasarımları mekandan bağımsız olarak düşünülmemelidir. Bulundukları okulun mimarisine uygun ve kütüphanenin kullanım alanına hitap eden bir yaklaşımla tasarım gerçekleştirilmelidir.

Okul kütüphane dekorasyonunda olmazsa olmazlar:

Okul kütüphanesinde olmazsa olmazların başında kütüphaneyi kullanacak öğrencilerin rahat edebileceği alanlar oluşturmak gelmelidir. Öğrenci kendini rahat ve güvende hissetmezse kütüphaneden tam olarak yararlanamayacaktır.

Bunun için de sadece estetik dekorasyona sahip kitaplık yerleştirmenin yanında öğrencilerin oturabileceği alanların da geniş ve ferah olmasını sağlamak gerekir.
Okul kütüphanesi dekorasyonu

Okul kütüphane tasarımları için dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biri de kütüphane için kullanılan renklerdir.

Çok canlı renklerin genellikle ilkokul ve ana sınıfı öğrencilerinin kullanacağı kütüphanelerde tercih edilmesi bunun yanında lise ve üniversite öğrencilerinin kullanacağı kütüphanelerde ise daha çok açık ve bej renklerin tercih edilmesi doğru olacaktır.

Mekanı aydınlatan açık renkler sayesinde öğrencilerin çalışmalarında ağırlık hissetmeleri nispeten engellenmiş olacaktır.

Okul kütüphane tasarımları oluşturulurken dar mekanların azami kullanışlı olarak değerlendirilmesi gerekir.

Mekanın metre karesi düşük ve kullanacak öğrenci sayısı fazla ise kitaplıklarda raylı sistemlerin kullanılması daha doğru olacaktır. Böylece kitaplık için ayrılan alanın da azaltılması mümkün hale gelecektir.

Okul kütüphanesini daha kullanışlı hale getirmek için oda bölme fikirleri yazımı okumanızı öneririm.

En iyi okul kütüphane tasarımları

Okul kütüphane tasarımları dünya mimarlarının en çok üzerinde durduğu alanlardandır. Öyle ki bu alanda tatlı bir rekabetin olduğunu bile söyleyebiliriz. İşte, hayal gücünün tasarımlara yansıdığı en iyi kütüphane dekorasyonları:

Kaynak:

https://www.dekordiyon.com/okumayi-sevdirecek-okul-kutuphane-tasarimlari/