ERZURUMLU EMRAH EDEBİYAT MÜZE KÜTÜPHANESİ / ERZURUM

Türkiye genelinde 6 adet Edebiyat Müze kütüphanesi bulunmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Prof. Dr. Onur Bilge Kula, Erzurumlu Emrah Edebiyat Müze Kütüphanesi’nde düzenlenen açılışaptınedeniyle törende bir konuşma yaptı.

Töreninde yaptığı konuşmada Kula “Türkiye’de bin 118 kütüphane bulunduğunu belirterek bu kütüphanelerde 3 bin kişinin çalıştığını” ifade etti.

kaynak: www.haberler.com
Türkiye’de kurulan beşinci edebiyat müzesinin Erzurum’da açıldığını anımsatan Kula, şunları söyledi:

“Adana, İstanbul, Ankara, Diyarbakır ve Erzurum’da edebiyat müze kütüphaneleri faaliyete geçti. Edebiyat müzemize ismini verdiğimiz Erzurumlu Emrah, halk edebiyatının önde gelen isimlerindendir. Erzurumlu Emrah bugün hala gündeme geliyorsa düşünce özünün önemindendir. Erzurum’da kütüphanecilik alanında önemli çalışmalara imza attık. İl halk kütüphanesini yeniledik. Çocuk kütüphanesi açmak için çalışmalarımız devam ediyor.”

Kütür ve Turizm İl Müdürü Fikret Öztürk de, Erzurumlu Emrah Edebiyat Müze Kütüphanesi’nin açılmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, kütüphanelerin toplumun gelişmesi açısından önemli mekanlar olduğunu ifade etti.