Amerika’nın en güzel üniversite / kolej kütüphaneleri

19. yy Amerika kıtasında eğitime verilen büyük önem kendini hayırsever insanların kitap bağışlarıyla kütüphane yaptırma yarışına dönmüştür adeta. İşte dünyaya örnek muhteşem kütüphaneler.

Baker-Berry kütüphanesi / The Green – Dartmound College / New Hampshire ABD

Baker-Berry kütüphanesi oldukça sade bir görünüme sahiptir. Am içerisi bambaşka bir mimari dekorasyonuna sahiptir. Kırmızı tuğla duvarların arkasında, öğrenciler kütüphanelerinin tadını çıkarmaktadır.Bodrum katındaki okuma odasında duvarı süsleyen José Clemente Orozco tarafından yapılmış bir fresk (Amerikan ulusal tarihinin dönüm noktasını resmeder) vardır. Hayran kalabilirsiniz

Ayrıca eski ahşap ve plush sandalyeli, Green Koleje bakan çok büyük bir okuma odası vardır. 2002 yılında tamamlanan Berry kütüphanesinin modern özellikleride boldur. Belki de en iyi kısmı bitişik, süper rahat Sanborn kütüphanesi. Örnek olarak: çay ve kurabiyeler servis edilir.

Harper Memorial Kütüphanesi, Chicago Üniversitesi / Chicago – ABD

1912 yılında inşa edilen William Rainey Harper (Okul’un ilk başkanıdır) Anıt kütüphanesi , Cambridge ve Oxford’daki büyük mimariden ipuçlarını aldı ve iki ayrı kuleye sahiptir.

Binanın kendisi aslında herhangi bir kitap dolaşan değil, bunun yerine çılgınca büyük bir çalışma alanı olarak inşa edilmiştir.


Klarchek Information Commons at Loyola University Chicago

Loyola Üniversitesi Chicago Klarchek Bilgi-İletişim Yüksekokulu

Modern tasarımıyla dikkat çeken  Richard J. Klarchek Kütüphanesi, öğrencilere tanıdığı olağanüstü manzaraları ve iç dış güzelliğiyle daha fazlası vadetmektedir. Loyola scholars, görünüşte tüm cam cepheden Michigan Gölü’nün tüm panoramasının keyfini çıkarabilirsiniz.


Cook Legal Research Library at the University of Michigan Law School / Detroit USA

Michigan Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Hukuk Araştırma Kütüphanesi


1931 tarihinde yapılan bir  başyapıt gibi nefes kesen bina (hem içi hem dışı) Michigan Üniversitesi kampüsünde bulunmaktadır. İngiliz-Gotik tarzı kuleleri ile kule içindeki salon ve vitray pencereleriyle adeta bir katedral gibi görünmektedir.

Pencereler içinde dünya çapında yaklaşık 200 yüksek öğretim kurumunun mühürlerini barındırmaktadır. Hem Michigan Üniversitesi hemde Hukuk fakültesiyle eyaletteki  en zarif okul durumundadır. Bazıları,
Michigan Cook Kütüphanesi’nin Chicago Üniversitesi’nin yukarıda bahsettiğimiz Harper Kütüphanesinden ilham almak için yapıldığını yazarlar. Yorum sizin.