KARACAOĞLAN EDEBİYAT MÜZE KÜTÜPHANESİ / ADANA

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye’de açılan ilk edebiyat müze kütüphaneleri arasında yer alan Adana’daki Karacaoğlan Edebiyat Müze Kütüphanesi ziyaretçilerini bekliyor.

İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü’ne bağlı Karacaoğlan Edebiyat Müze Kütüphanesi diğer 5 edebiyat müze kütüphanelerinden biridir. Kitapların okuyucularıyla buluştuğu sıcak kültürel bir mekân olan Karacaoğlan Müzesi, Adana’nın Seyhan ilçesinde Mestanzade mahallesinde bulunan 90 yıllık tarihi bir konağın Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından alınıp restore edilmesiyle hizmet vermeye başlamıştır. Müze tarihi bir bina olmasından dolayı da ziyaretçilerin dikkatini fazlasıyla çekmekte ve müzede yazar veva şairlerin sanatsal eserlerinin yanı sıra Yaşar Kemal’in ve Muzaffer İzgü’nün daktiloları, Muzaffer İzgü’nün şahsına ayrılan bölümde ona ait kalem, gözlük ve saat bulunmaktadır.

Yaklaşık 5000 materyalin bir araya getirilmesinden oluşan ve sürekli olarak koleksiyonuna yeni kitaplar ekleyerek zenginleştirilen müze herkesin ziyaret etmesi gereken bir yerdir. Müze gerek düşünsel, gerek işlevsel, gerekse estetik açıdan gezenlerin beğenisini fazlasıyla kazanmakta ve kaynaklarından her türlü yararlanılmaktadır. Ayrıca müzede Adanalı yazarların 800 – 1000 yıl öncesine ait yazmış oldukları kitapların birebir örnekleri de bulunmaktadır. Müze, Adana ilinin sosyal ve kültürel açıdan gelişmesine önemli katkılar sağlamakta ve ziyaretçilerin tümü tarafından oldukça beğenilmektedir. Müzenin son katı halk ozanımız Karacaoğlana ayrılmış ve Karacaoğlanı yaşatmak için otantik bir şekilde dekore edilmiştir.

Müze, Pazar günleri haricinde her gün ziyarete açıktır ve ziyaret saatleri 10:00 – 19:00 saatleri arasındadır. Müze girişleri ise ücretsizdir.

Adana Karacaoğlan Edebiyat Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım

Seyhan ilçesi Debboy Caddesi Mestanzade adresinde bulunan müzeye Seyhan’a giden tüm araçlarla ulaşım mümkündür. Civarda bulunan Seyhan Kaymakamlığı ve Taş Köprü, müzeyi daha kolay bulmanız için sizlere yardımcı olmaktadır. Müzeye 115, 117, 179 ve 404 numaralı otobüslere binerek, daha rahat ulaşabilirsiniz.