TIANJIN BINHAI HALK KÜTÜPHANESİ

Çin’de kısa süre önce faaliyete geçen Tianjin Binhai Halk Kütüphanesi, daha önce gördüğünüz hiçbir kütüphaneye benzemiyor. Kütüphaneler genellikle iç tasarımları ile anılmazlar. Teknoloji ile de pek fazla haşır neşir değillerdir. Ancak Çin’in Tianjin şehrindeki Binhai bölgesinde açılan kütüphane tam bir iç tasarım ve teknoloji harikası.

MVRDV, Tianjin Binhai Halk Kütüphanesi’nin inşaatını tamamladı. Muhteşem bir kültür merkezi olan bu bina, şimdiye kadar gördüğümüz herhangi bir kütüphaneden farklı. Yerel mimarlık firması TUPDI ile işbirliği yapılarak inşa edilen 33.800 metrekarelik kütüphane, aydınlık bir küresel oditoryum çerçevesinde, tabandan tavana uzanan kitaplıklara sahip. Dalgalı kitap rafları ve katmanlı tavanı, radikal bir mimari anlayışla inşa edilmiş bu kütüphaneye, dışarıdan da görülebilen ve dev bir göz yanılsamasıyla vurgulanan belirgin bir bilimkurgu yapısı hissini veriyor.

Kütüphanede 1.2 milyon adet kitap bulunuyor. Sadece 3 yılda tamamlanan bina Binhai bölgesinde, camla kaplanmış koridorlarla birbirine bağlı beş kültür binasından oluşan dev bir kümenin parçası olarak inşa edildi. Kütüphane bölümü, bilim merkezinin ardındaki devasa top şekilli oditoryumun merkezinde yer alıyor. Kitaplık, oditoryumun her iki yanında yer alıyor ve dışa doğru dalgalanıyor hissi vermesi için tasarlanmış. Bu dalgalı konturlar, “aydınlatılmış topoğrafya” yaratmak için tavana gömülü olarak tasarlanan ışık sistemine kadar devam ediyor ve cam cephede kavisli panjurlara entegre oluyor. Kütüphanenin ilk iki katında okuma odası, kitaplık ve salon alanları bulunurken, üst katlar toplantı salonları, ofisler, bilgisayar ve ses odalarına ek olarak, iki adet çatı katı terası barındırıyor.

Binanın içi ise insanda inanılmaz bir etki bırakıyor. Bu farklı tasarım tüm ziyaretçileri etkisi altında bırakırken onlara devamlı ziyaretçi olmaları için de bir neden veriyor.

Bu muhteşem kütüphane hakkında daha fazla bilgi edinmek için bakınız…